072 398 23 55
מוקד טלפוני
+3 247 696 77 10
מוקד טלפוני

שלבי קורונה וירוס

חשוב לדעת את שלבי המחלה

במהלך המחלה ישנם ארבעה שלבים. שלב ראשון הוא הדגירה של הנגיף – כאשר הנגיף נכנס לגוף דרך מערכת הנשימה העליונה – האף הפה וכו’ בדרך כלל בתקופה זו יש מעט תסמינים אם בכלל.

ואז מגיע שלב שני שלב ההעתקה – כאשר הנגיף משכפל ומתיישב במערכת הנשימה התחתונה – ריאות דרכי הנשימה וכו ‘. בשלב זה המטופל מתחיל להרגיש את תסמיני הקורונה הראשוניים – חולשה, שיעול, חום, ולפעמים תסמינים ייחודיים, אובדן ריח, טעם תיאבון. פרק הזמן של שלב זה הוא בדרך כלל בין 4 עד 8 ימים. מבחינה מעשית הטיפול הכללי בשני השלבים הראשונים דומים – כך שנקרא לזה ביחד ‘השלבים המוקדמים’. אבל אז מגיע השלב השלישי והרביעי שהם שונים לחלוטין מהשלבים המוקדמים. בניגוד לשלבים המוקדמים בהם הנגיף נמצא בעלייה התוקפת את הגוף, כאשר השלב השלישי מגיע ההפך קורה. הגוף למעשה תוקף את הנגיף והעומס הנגיפי נמצא בירידה, ואפילו יש רמה מסוימת של הקלה בתסמינים הראשוניים. אלא שאז תגובת המערכת החיסונית של הגוף שתוקפת את הנגיף אשר מדרך מערכת החיסון בעזרת ה’ להגיב עם סגנון של דלקת כדי להדוף כל זיהום, מחלה וחפץ זר שנכנס לגוף, ובאמת כי ברוב המחלות, רמת הדלקת היא תקינה ובריאה, אלא שתתכן שהמערכת החיסונית מגיבה יתר על המידה, מה שגורם לדלקת יתר נפוצה ביותר במערכת הנשימה – הריאות, דרכי הנשימה ומערכת כלי הדם, וזה הסיבה לבעיות הרפואיות הקשות החל בשלב זה, במיוחד בעיות נשימה כולל – דלקת ריאות, דל חמצן, פציעות ריאות, וכן בעיות בכלי הדם – לרוב קרישה, עד אי ספיקת כליות ואיברים אחרים, אז, מהשלב השלישי והלאה, המטופל סובל מדלקת יתר של תגובת מערכת החיסון, עם מצבי נשימה ודלקת כלי הדם. שלב זה מתחיל לפעמים כבר ביום החמישי ואילך, ואפילו מוקדם יותר. אם הבעיה מוזנחת ואינה מטופלת, אז לפעמים מגיע השלב הרביעי, בו מערכת החיסון יוצאת מכלל שליטה וגורמת לסערת דלקת – שיש המכנים אותה “סערת ציטוקינים”, מבחינה מעשית, גישת הטיפול בשלב הרביעי דומה לזו שבשלב השלישי, )אחרי הכל שניהם שלבים של תגובה חיסונית(, רק שבדרך כלל בשלב הרביעי מטפלים יותר באגרסיביות. ולאור זאת מובן כי קל לטפל ב”ה בוירוס עצמו בתחילתו, ולחזק את הגוף להתמודדות עמו ובכך לחסוך ב”ה את הבעיות העלולות להתפתח וכנ”ל.

כמו כן כפי שהוסבר, לא הנגיף גורם לבעיות המתפתחות, רק דלקת יתר של תגובת הגוף לנגיף היא מה שמזיק כל כך, לכן, תרופות השולטות בדלקות, אנטי דלקתיות, מאפנני חיסון, רבות מהן מהוות טיפולים רפואיים יעילים מאוד לחולים אשר התפתחו מוירוס זה.

יתר על כן, בדרך כלל מערכות החיסון שנמצאות בסכנה הן אלו שמגיבות יתר על המידה כאשר נלחמים בנגיף. רואים זאת בראיות למחקרים רבים ול – RCT’S שנערכו על רמות ויטמין D של אלפי חולים בוירוס זה, כאשר כל המסקנות הראו בבירור כי חולים עם רמות ויטמין D גבוהות ובריאות בקושי סבלו משלבי התגובה, החולים עם רמות נמוכות של ויטמין D שסבלו הרבה, וכולנו יודעים שרמת ויטמין D ממלאת תפקיד חשוב מאוד בתפקוד החיסוני. כך ששיפור מערכת החיסון בשלב מוקדם, יכול למנוע מצבי החמרה. לפיכך, בשלבי הנגיף המוקדמים יש להתמקד בטיפולים משפרי חיסון, אנטי-ויראליים, וכמה נוגדי דלקת למניעה, ואילו בשלבי התגובה המיקוד עובר למאבק בדלקת יתר, כדי לטפל בהיבטים האחרים של שלב התגובה .

בנוגע לשלבי התפתחות והחמרה הרי כי המדובר כנ”ל התפתחות דלקת יתר, אצל חולים רבים הדלקת מתפתחת לדלקת רב איברים, אצל חולים אחרים דלקת כלי הדם, ולעתים קרובות שניהם יחד.

דלקת רב איברים היא שגורמת לחום ולפגיעות ריאות אחרות, ואילו דלקת כלי הדם היא דלקת במערכת כלי הדם – הוורידים והדם, והיא זו שגורמת לקרישה ולבעיות אחרות בכלי הדם הנפוצות בחולי קורונה.

אך מלבד הדלקת הכללית יכול להתפתח זיהום דלקת ריאות חזק שהוא נושא עצום בפני עצמו, וזקוק לטיפול ספציפי, יש לדעת כי דלקת ריאות המתפתחת מוירוס הקורונה מגיב לאנטיביוטיקה ב”ה כאשר מטפלים בה בסוג הנכון של אנטי-ביוטיקה כמו כן תתכן התפתחות של גודש הנפוץ בקרב חולי קורונה שהוא אחד הגורמים לדלקת ריאות, וכי טיפול יעיל בו בהקדם יכולה ב”ה למנוע התפתחות דלקת ריאות.

נושא נוסף הינו היפוקסיה – רמת החמצן הנמוך הנפוץ בקרב חולי קורונה, אלא שעצם מציאות רמה נמוכה של חמצן הינו תוצאה של לכה”פ אחת מארבעת הנושאים שהוזכרו קודם, דלקת, דלקת ריאות, גודש וקרישה. לכן, חמצן נמוך תמיד צריך לשמש אינדיקציה לבעיה בסיסית חמורה או למספר בעיות.

לכן, כאשר מטפלים בהיפוקסיה, מלבד טיפול בחמצן הנמוך בפועל בחמצן משלים וגימור, חשוב גם לטפל כראוי בסיבותיו, שמתקדמות ח”ו אם לא מטפלים כראוי.

חשוב לזהות את בעיות המטופל אם יש לו דלקת ריאות או דלקת או שניהם. הסימפטומים של דלקת יתר הם “בדרך כלל” חולשה ורמות חמצן נמוכות יותר, ואילו תסמינים של דלקת ריאות הם “בדרך כלל” שיעול, במיוחד שיעול יבש עמוק, חום, קשיי נשימה, נשימה מהירה, כאבים בחזה וכו’ אם כי כל אלו אינם מחייבים קיומו של דלקת ריאות דווקא. לקרישה אין בהכרח תסמינים, אם כי דופק לא יציב עשוי להוות אינדיקציה לקריש דם, אך ניתן לאמת את הקרישה באמצעות בדיקת דם די-דימר ופיברינוגן. כמו כן רמת הדלקת מופיעה בבדיקת דם כרמות גבוהות של פריטין , CRP ו – ESR. . הבעיה היא דלקת ריאות מכיוון שדלקת ריאות חמורה לא מופיעה בדרך המקובלת. פעמים רבות, ספירת הלבן (WBC) אינה מוגברת במיוחד, התרבויות שליליות, הרופא לא שומע זאת דרך הסטטוסקופ, ואפילו צילומי הרנטגן לא תמיד מראים זאת. ונצרך לסמוך על הסימפטומים, למרות אינדיקציה חסרה בכל הבדיקות, ולטפל בזה באמצעות האנטיביוטיקה הנכונה, שהוכחה שוב ושוב באלפי חולים כיעילה מאוד ומכריעה.

יש נושא נוסף אשר נפוץ גם בשלבים המוקדמים הוא ענין ההתייבשות אשר נובעת מהנגיף עצמו, מחום ושלשול וחוסר שתיה, ויש צורך להימנע ממנו ולטפל בו. לכן, לסיכום, בשלבי הנגיף המוקדמים המיקוד הוא על טיפולים אנטי-ויראליים, לחות, משפרי חיסון, וכמה נוגדי דלקת ואנטיביוטיקה למניעה. מומלצות ארבע תרופות.

ולמעשה:

מנוחה כללית ואי התאמצות יתר אשר נותן לגוף ב”ה להתחזק נגד הוירוס.
חיזוק מערכת החיסון ב”ה ע”י ויטמין- C 4000 מ”ג מחולק במשך היום, וכן ויטמין- D עד כ 5000IU ביום, מומלץ ליטול גם אבץ.
למניעת התיבשות ב”ה ע”י שתיה חמה לעתים תכופות עד בכדי כל כ- 20 דקות עד חצי שעה אף חצי כוס כל פעם בתוספת מלח או לימון או מי שריית שיני שום.
לשחרור דרכי הנשימה ב”ה יש לבצע פעולה גופנית ללא מאמץ, מומלץ תרגילי נשימה (לקבלה במייל או לשמיעה בשלוחה) ???
למניעת ושחרור גודש ב”ה יש להרבות בשאיפת אדים חמים כמו באמבטיה חמה או אידוי מי מלח באינלציה, שאיפת ריחות שמנים חריפים כאקליפטוס ועוד, או שתיית מיץ ג’רג’ר, תיפוף על החזה בידים פתוחות או קמוצות לשחרור הליחות, פיזור ריח חריף בחדר במשך השינה ע”י אידוי שמן אקליפטוס וכיו”ב, למרוח ולעסות שמן זית על הגוף באיזור הריאות, להניח בקבוק מים חמים על החזה, ואף להשתמש באינלצי’ של בודיקורט ואירובנט דו יומי ע”פ רופא..
למניעת קרישה – בפרט לבעלי סמיכות כללית בדם – יש להתחיל תכף בטיפול לדילול, כאומגה 3 של דגים או אספרין ולהשתדל לבדוק רמת הכרישות בדם.
במקרה של חולשה יתר, חום או כל התפתחות בעיה נשימתית יש לפנות ליעוץ והכוונה כולל בדיקות דם נצרכות מלבד הסיוע בחמצן משלים.
אנו מקווים שהמידע החשוב והקריטי הזה יוסיף בעזרת השם חיים ובריאות, ויפחית סבל רב עבור מכאובי בני ישראל, בברכת והסירותי מחלה מקרב’ כי אני ה’ רופאך